Strona główna » Aktualności » ARA kończy świętowanie 760-lecia Wodzisławia Śląskiego

Aktualności

ARA kończy świętowanie 760-lecia Wodzisławia Śląskiego

 

Mijający rok był dla Wodzisławia Śląskiego szczególny za sprawą obchodów jubileuszu 760-lecia nadania mu praw miejskich. Z tej okazji odbyło się wiele imprez kulturalnych, wystaw, spotkań z mieszkańcami i akcji jubileuszowych. Zespoły Amatorskiego Ruchu Artystycznego ARA działające w Wodzisławskim Centrum Kultury miały w tych obchodach spory udział.

 

Oprócz codziennej aktywności zespołów i kół działających w WCK, polegających na organizowaniu zajęć popołudniowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ARA organizuje dla miasta wiele imprez estradowych i plenerowych. Świętowanie jubileuszu miasta rozpoczęło się od pięknego koncertu noworocznego pt. „Ludzie i anioły”, który odbył się w kościele pw. WNMP. Podczas koncertu wystąpili aktorzy Teatrów Szydło i Szydełko oraz muzycy Wodzisławskiej Orkiestry Rozrywkowej. Kolejną dużą imprezą była 16. Wodzisławska Gala Taneczna MIX, której gospodarzem, jak co roku był Klub Tańca Towarzyskiego SPIN działający w ramach ARA od ponad 30 lat. Do konkursu zgłosiło się w tym roku prawie 1200 uczestników tworzących 78 formacji tanecznych z całego województwa i spoza regionu. Zespoły ARA zaangażowały się również w zajęcia w ramach Akcji Zima i Akcji Lato, organizując zajęcia taneczne, teatralne, plastyczne i naukowo-techniczne.

Sporym sukcesem okazał się również pierwszy dzień obchodów Dni Miasta, który należał do grup Wodzisławskiego Centrum Kultury. Barwna parada ulicami miasta na rynek, występy estradowe, warsztaty plastyczne, naukowo-techniczne, kreatywne, gry i zabawy podwórkowe, animacje, konkursy czy wypuszczenie setek kolorowych balonów do nieba – to wszystko czekało na wodzisławską publiczność 9 czerwca.

Nie sposób nie wspomnieć również ważnych jubileuszy zespołów Wodzisławskiego Centrum Kultury. W tym roku bowiem obchodzono 40-lecie Artystycznej Rodzinki Seniorów "Nie Dejmy Sie", 35-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Vladislavia, 25-lecie Zespołu Tanecznego Miraż i 10-lecie Teatru Tańca Memento.

Wodzisławskie Centrum Kultury co roku organizuje wiele przeglądów twórczości amatorskiej. W roku jubileuszowym nie mogło być inaczej. Wśród takich imprez możemy wymienić chociażby: 6. edycję Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych „Para buch, teatr w ruch”, 36. Wodzisławskie Spotkania z Folklorem czy pierwszą edycję Festiwalu „Senior Dance” współorganizowanego wraz z Wodzisławskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

ARA nie zapomina również o twórczym rozwoju i podnoszeniu kompetencji instruktorów amatorskich kół. W roku jubileuszowym zorganizowano m.in. kurs teatralny dla instruktorów pracujących z niepełnosprawnymi, „Kurs na kreatywność” – warsztaty dla nauczycieli wychowanie przedszkolnego i szkolnego czy kurs teatralnych dla instruktorów prowadzących teatry amatorskie.

Ponadto zespoły ARA 13 razy zaprosiły dzieci i młodzież na koncerty i spektakle oraz 7 razy na prelekcje edukacyjne i warsztaty, wystawiły na scenie Wodzisławskiego Centrum Kultury 11 premierowych widowisk, a wiele z nich było granych kilkakrotnie w Wodzisławiu Śląskim oraz w innych miastach.

Wspaniałym podsumowaniem działalności Amatorskiego Ruchu Artystycznego był niewątpliwie koncert „Tworzymy Wodzisław”, który odbył się w Wodzisławskim Centrum Kultury 11 listopada. Wtedy też grupy WCK zaprezentowały się ze swoim programem wszystkim osobom zaangażowanym w organizację akcji i imprez jubileuszowych.

- Rok jubileuszu 760-lecia Wodzisławia Śląskiego był dla ARA szczególny i niezwykle pracowity. Rozpoczęliśmy go koncertem noworocznym, a zakończymy koncertami kolędowymi zespołu Vladislavia i Wodzisławskiej Orkiestry Rozrywkowej podczas Wodzisławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Amatorski Ruch Artystyczny jest niewątpliwie ważną częścią lokalnej społeczności, który zachęca do świadomego udziału w kulturze i tworzeniu jej w naszym mieście. Z całą pewnością nasze zespoły mogą głośno powiedzieć, że razem tworzymy Wodzisław – podsumowuje Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

W Wodzisławskim Centrum Kultury działa obecnie 17 sekcji od kół tanecznych, teatralnych, plastycznych, poprzez koło plastyki, ceramiki, legomaniaków, Akademię Bystrzaka, Kreatywną Krainę Malucha, po zajęcia filmowe, muzyczne i lekcje gry na instrumentach. Do grup można zapisać się każdego roku we wrześniu i październiku podczas naborów. Zajęcia skierowane są do dzieci od 2 roku życia, młodzieży, dorosłych i seniorów. Dodatkowo ofertę zajęć ARA wzbogaca oferta kursów tańca i zajęć rekreacyjno-ruchowych. Obecnie z zajęć korzysta ponad 800 uczestników. Pełną ofertę można znaleźć na stronie www.wck.wodzislaw.pl oraz na blogu ARA rozwinskrzydlazara.blogspot.com 

 


© 2015 Wodzisławskie Centrum Kultury. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: Marcom Interactive