Strona główna » Projekty » Instytut Teatralny i MKiDN » Lato w Teatrze- Wodzisław Śląski

Projekty

 LATO W TEATRZE - WODZISŁAW śLĄSKI

 

 

 

 

 

 

 

   W czerwcu 2010 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podjął decyzję

o zapewnieniu specjalnej opieki kulturalnej nad dziećmi z terenów dotkniętych powodzią. 6 lipca br. zainaugurowany został program „Artystyczne wakacje. Pomoc dla dzieci z terenów dotkniętych powodzią”, koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Projekt ten daje dzieciom możliwość spędzenia twórczo wakacji, poprzez uczestnictwo w warsztatach (Artystyczne wakacje. WARSZTATY), półkoloniach teatralnych (Artystyczne wakacje. LATO w TEATRZE), oraz spektaklach teatralnych (Artystyczne wakacje. SPEKTAKLE). W Artystycznych wakacjach bierze udział ponad 5000 dzieci i 300 artystów.

Wodzisławskie Centrum Kultury także włączyło się w akcję „Artystyczne wakacje”, a dokładnie w program „Artystyczne wakacje. Pomoc dla dzieci z terenów dotkniętych powodzią”. Jest to specjalna edycja programu „Lato w Teatrze”.
 

 

 

   Lato w Teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla młodych ludzi, którzy z różnych przyczyn spędzają wakacje w mieście. Zajęcia prowadzone przez profesjonalnych artystów w ramach Artystycznych Wakacji mają formułę przyjętą

w macierzystym projekcie: prowadzone są w podgrupach tematycznych (aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, promocyjnej lub technicznej), a zwieńczeniem ich pracy jest prezentacja spektaklu teatralnego, który powstał w wyniku wspólnych działań. Dni spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie „alfabetu teatru", na samodzielne wykorzystanie teatralnego języka i co najważniejsze na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści, pracując z dziećmi i młodzieżą, mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym, mają szansę zaprezentowania swoich metod pracy, a także poznają potrzeby i wrażliwość młodej widowni.
W ramach tegorocznej edycji specjalnej Lata w Teatrze zostało zorganizowanych 9 dodatkowych turnusów dla dzieci i młodzieży

z terenów dotkniętych powodzią - Andrychowa, Bieraw, Kuźni Raciborskiej, Łękawki, Opola, Pleśnej, powiatu poddębickiego, Radomska, Skrzyszowa, Szynwałdu, Tarnobrzegu, Tarnowa, Tuchowa, gminy Wilków, powiatu wodzisławskiego, Woli Rogowskiej, Zalasowej, Żywca. Specjalne turnusy półkolonii organizowane są przez: Centrum Kultury i Wypoczynku

w Andrychowie, Stowarzyszenie Teatralne „Chorea” z Łodzi, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika", Miejski Dom Kultury w Radomsku, Tarnobrzeski Dom Kultury, Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego, Wodzisławskie Centrum Kultury z Wodzisławia Śląskiego, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu. Zajęcia odbywają się w teatrach oraz lokalnych ośrodkach kultury w okresie od 19 lipca do 31 sierpnia 2010 r.

Program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Artystyczne wakacje", współorganizowany z Misnisterstwem Edukacji Nardowej, koordynowany jest przez Instytut Teatralny z Ministerstwem Edukacji Narodowej, koordynowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury.

 

 

 

Wodzisławskie Centrum Kultury po raz kolejny pozyskało granty!!!

Projekt „Lato w teatrze - Wodzisław Śląski” realizowany będzie w ramach programu dofinansowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury. Akcja posiada charakter półkolonii, podczas których dzieci oraz młodzież będą mogły pod okiem doświadczonych instruktorów i pedagogów pracować nad widowiskiem teatralno-muzycznym, którego prezentacja odbędzie się ostatniego dnia turnusu na scenie Wodzisławskiego Centrum Kultury oraz podczas festiwalu Bezgraniczne Zamieszanie Teatralne. Półkolonie ruszają 2 sierpnia i potrwają 2 tygodnie. Uczestnikami są dzieci z rodzin dotkniętych powodzią wiosną tego roku, głównie z terenów Lubomi i okolic. Nie powinno więc dziwić, że motywem przewodnim zajęć będą 2 najsilniejsze żywioły: woda i ognień. Chcemy pokazać uczestnikom, że posiadają nie tylko moc niszczycielską, ale również stanowią wobec siebie ważne dopełnienie, mogą się kojarzyć z wakacjami, wypoczynkiem, rekreacją.


Aby stworzyć spektakl dzieci będą pracowały na 4 rodzajach warsztatów: teatralnych, dziennikarsko-promocyjnych, plastyczno-scenograficznych, muzyczno-tanecznych. Odwiedzą Radio 90 oraz TV Kanon, czas spędzą również nad Zalewem Rybnickim. Przygotowaliśmy dla nich sporo atrakcji, by akt twórczy, który podczas „Lata w teatrze” jest najważniejszy, kojarzył się z zabawą

i radością, by dzieci długo wspomniały wakacje z Wodzisławskim Centrum Kultury.
 


© 2015 Wodzisławskie Centrum Kultury. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: Marcom Interactive