Strona główna » Zespoły WCK "ARA" » Teatr Szydło

Zespoły WCK "ARA"

MŁODZIEŻOWY TEATR SZYDŁO

 

Młodzieżowy teatr Szydło zaprasza gimnazjalistów i licealistów na zajęcia teatralne, podczas których prócz tworzenia spektakli, pracujemy nad techniką aktorską, dykcją, emisją głosu, ekspresją emocji itp. Ponadto grupa bierze udział w przeglądach i festiwalach teatralnych. Jest także corocznym gospodarzem festiwalu teatralnego Laboratorium Młodego Aktora w WCK. 

 

...:Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej!:...

www.teatr-szydlo.pl

 

Cena: 20 zł/ m-c

 

Teatr Szydło działa przy Wodzisławskim Centrum Kultury od września 2009 roku. Inicjatorką powstania grupy jest Dorota Krawczyk, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, oddział w Cieszynie. Ukończyła kierunek pedagogika o specjalizacji animacja społeczno-kulturalna. Aktorka teatrów amatorskich, związana z rybnickim teatrem Rondo, sercem z teatrem Tara-Bum i dziecięcym ruchem teatralnym w Rybniku, dawniej aktorka teatru Godzina Później. Reżyserowała studencki teatr Grupa Szalonych Mimów. W roku 2007 była związana z Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka. Prowadziła również warsztaty twórcze przy Stowarzyszeniu Aliny Janowskiej "Gniazdo" w Warszawie. Sztuki aktorskiej uczyła się pod okiem Izabeli Karwot, jak również aktorów Teatru im. Witakcego w Zakopanem czy instruktorów i trenerów ROKu w Bielsku-Białej i Katowicach. W 2012 r. została nagrodzona przez Prezydenta Miasta Mieczysława Kiecę za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

 

Obecnie grupa liczy kilkunastu aktorów w różnym wieku.  Szydło składa się z młodych ludzi, mających apetyt na teatr i sztukę, chcących dotknąć jak najwięcej teatralnych materii. Grupa poszukuje różnych form artystycznego wyrazu. Pracuje w różnych konwencjach, takich jak teatr ruchu, zabawy, pantomimy oraz dramatu. Pierwszy spektakl powstał w maju 2010 roku. Premiera „Grupy Laokoona” według komedii Tadeusza Różewicza cieszyła się ogromnym powodzeniem. Przedstawienie zostało też wystawione podczas Bezgranicznego Zamieszania Teatralnego. Od września 2010 r. grupa przygotowywała spektakl zupełnie różny od poprzedniego. Tym razem eksperymentowała z teatrem ruchu, z tematem barwy w teatrze. "Życie na 7 barw" to przedstawienie z mobilną scenografią, krótsze od debiutanckiego. Spektakl zdobył wyróżnienie podczas Laboratorium Młodego Aktora (18-19.11.2011 Wodzisław Śląski) oraz I miejsce na XXII Bielskich Spotkaniach Teatralnych (15-16.04.2012 Bielsko-Biała). Zakwalifikował się także do finału Wadowickich Spotkań z Teatrem oraz Festiwalu Teatralnego „Kocioł” w Inwałdzie.  Kolejna produkcja grupy nosi tytuł „Księżniczka na ziarnku grochu” – premiera: 31 marca 2012 r. Był grany na deskach w Wodzisławiu Śląskim i Rybniku. W 2013 roku grupa zrealizowała spektakl "Małpa przed telewizorem" (premiera: 7.04.2013r.).

Kolejnym spektaklem grupy jest "Alicja w krainie czarów" prezentowana publiczności w Wodzisławiu Śląskim, Rybniku oraz podczas Wadowickich SPotkań Teatralnych "Zgraja 2016". 

Najnowszą produkcją teatru jest "Raff 13" (29.04.2017).

Grupa poza regularną pracą na spektaklami, bierze udział w przeglądach, festiwalach, warsztatach, wystawia spektakle, wspomaga organizację teatralnych imprez WCK.

Osoby zainteresowane teatrem mogą zgłaszać się do instruktorki. Zajęcia odbywają się w każdy czwartek od godziny 16:00 do 19:00. Przyjęcie następuje po rozmowie kwalifikacyjnej, na którą należy przygotować jeden bądź dwa teksty, które pozwolą ocenić możliwości kandydata. Z końcem listopada kończy się możliwość dołączenia do grupy.

 


© 2015 Wodzisławskie Centrum Kultury. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: Marcom Interactive