Strona główna » Projekty » MKiDN » Teatralne Przedszko-lalki

Projekty

"Tatralne przedszko-lalki"- projekt dofinansowany ze srodków Ministra Kultury

i Dziedzictwa Narodowego.

Zaczęło się od pomysłu, by dla wodzisławskich przedszkolaków zorganizować teatralne zajęcia. Projekt "Teatralne przedszko-lalki", autorstwa Magdaleny Świergolik i Marka Soboty, otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. I tak pacynki, kukły, jawajki, przeniosły się z teatru na grunt wodzisławskiej sceny.


14090,00 zł - to kwota, którą Wodzisławskie Centrum Kultury pozyskało z ministerstwa na realizację projektu. Sukces cieszy tym bardziej, że MKiDN po raz pierwszy przekazało środki finansowe wodzisławskiej instytucji kulturalnej. Wniosek rozpatrzony został w pierwszym naborze w programie: "Edukacja kulturalna i diagnoza kultury", Priorytet I - Edukacja kultury. Kwota, którą przyznało ministerstwo to 60 proc. całości zadania. Pozostałe środki pieniężne to wkład własny organizatora.


"Teatralne przedszko-lalki" to projekt interdyscyplinarny, łączący elementy teatralne, muzyczne i plastyczne. Pozwala skutecznie rozwinąć pomysłowość i wyobraźnię młodych twórców. Pod okiem aktorów Teatru Wielkie Koło z Będzina dzieci z przedszkoli nr 9, 13 i 19 przygotowują spektakl teatralny. Spotkania odbywają się od początku kwietnia, dwa razy w tygodniu, w trzech dwudziestoosobowych grupach.


- To cykl wystarczający. Częstsze i dłuższe spotkania mogłyby zmęczyć dzieci, a tego nie chcemy - mówi Jacek Łobacz współtwórca Teatru z Będzina. - Stawiamy na zabawę, technika przychodzi sama. Specyficzne jest to, że dziecko w przeciwieństwie do osób dorosłych, pewnych postaw nie musi się uczyć. Są one dla niego czymś zupełnie naturalnym - dodaje aktor. Jacek Łobacz, z wykształcenia filolog polski, swoją przygodę z teatrem rozpoczął dwadzieścia lat temu. Początkowo była to wyłącznie pasja. Od ośmiu lat sztuką zajmuje się w pełni profesjonalnie. Stworzył autorski Teatr Wielkie Koło. Ponadto jest autorem scenariuszy, piosenek i bajek dla dzieci.


Wraz z Aleksandrą Tolasz, Agatą Brzóską, Pawłem Wlazło i Ewą Reyman prowadzą zajęcia w Wodzisławskim Centrum Kultury. Przedszkolaki własnoręcznie wykonują lalki oraz przenośne elementy dekoracji. Uczą się tekstów piosenek, które składają się w jedną całość, tworząc fabułę finałowego spektaklu. Poznają podstawowe techniki animacji, podpatrują, jak wygląda zawodowa gra lalkami. Zaplanowane zajęcia mają wprowadzić najmłodszych w świat teatru, rozwinąć wyobraźnię i zachęcić do kreatywnego myślenia. Poza opanowaniem podstawowych scenicznych zachowań i tego, co wiąże się z zakulisowym życiem teatru dzieci uczą się integracji, systematyczności w pracy.


- Dzieci są bardzo aktywne, co autentycznie mnie wzruszyło. Nigdy nie potrafiłem odpowiedzieć sobie na pytanie, z kim lepiej się pracuje. Ale w tym konkretnym przypadku mogę stwierdzić, że właśnie

z młodymi aktorami - dodaje z uśmiechem Jacek Łobacz.


Wielki finał odbył się 28 kwietnia o godz. 9.30. Wtedy to na wielkiej wodzisławskiej scenie zadebiutowali młodzi aktorzy we wspólnie przygotowanym lalkowym spektaklu muzycznym kończącym realizację projektu.

 


© 2015 Wodzisławskie Centrum Kultury. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: Marcom Interactive