Strona główna » Oferta dla szkół » Zemsta dla szkół

Oferta dla szkół

Wodzisławskie Centrum Kultury zaprasza szkoły ponadgimnazjalne za spektakl pt. "Zemsta" w wykonaniu aktorów Teatru Wodzisławskiej Ulicy. 

Termin spektaklu ustalamy indywidualnie wg. zapotrzebowania.

Spektakl odbędzie się tylko w wypadku zapełnienia miejsc na sali widowiskowej. 

Cena biletu: 15 zł / osoba

 

SŁOWO OD REŻYSERA:

 

To co zabawne, zbyt groźne zazwyczaj nie jest


“Zemsta” Aleksandra Fredry jest najznakomitszym utworem komediowym w dziejach naszego rodzimego dramatopisarstwa. Każdy coś o niej wie, nawet ten, co niegdyś uczniem podstawówki czy gimnazjum będąc, chorował akurat na anginę, gdy w szkole przerabiali „Zemstę”.  Wszyscy pamiętają Rejenta Milczka, szlachcica bogobojnego, spokojnego, ale 
“z diabłem w duszy”, który  każdego dnia zdaje się modlić o to, żeby coś najgorszego spotkało jego sąsiada, Cześnika Raptusiewicza. Kojarzymy też Podstolinę, “wdówkę gładką”, ale niestałą w swoich obietnicach. Dlaczego“ zaręczona Cześnikowi” Podstolina wymyka się Cześnikowi? Dlaczego ulega namowom Rejenta, który najzupełniej nieoczekiwanie chce z nią swego syna Wacława ożenić? Dlaczego Rejent “zdmuchnął żonę Cześnikowi i z nią syna swego swata?”, który to syn wcale nie reflektuje na rękę Podstoliny, bo kocha Klarę?  Czemuż Rejent, nie zważając na to, że depcze uczucia swego syna do Klary cieszy się, że “Cześniczek z żółci pęknie”, gdy się dowie, że Podstolina już nie jego, ale młodego Rejentowicza chce poślubić?

W tych zawiłościach niektórzy już się czasami gubią.


       Są jednak osoby zakochane w “Zemście” do tego stopnia, że ją znają prawie na pamięć, starając się nie przeoczyć żadnego jej przedstawienia, filmu czy wzmianki medialnej o tym utworze oraz jej autorze. Po kilka razy obejrzeli już film na kanwie Zemsty”. Uważnie też śledzą wszystkie dostępne teatralne inscenizacje.


My, zespół TWU,   chcemy na przykładzie Fredrowskiej “Zemsty” zaakcentować główne rysy komedii, czyli źródła humoru tkwiące w kontraście charakterów między Cześnikien a Rejentem,  a także w przepaści pomiędzy słowami Papkina a jego zachowaniem. Słowa Papkina zdają się być bowiem odami pochwalnymi na cześć niezwykłej odwagi oraz waleczności nieulękłego herosa,  a jest nim nie kto inny tylko on sam – Józef Papkin. Natomiast jego postępowanie obnaża małego wylęknionego człowieczka, który trzęsie się ze strachu nawet w obliczu upozorowanego niebezpieczeństwa.  To, że Fredro kpi sobie i żartuje ze stworzonych przez siebie osób komedii, które - gdy im się uważnie przyjrzeć - nie są bynajmniej klejnotami ludzkich cnót, sprawia, że je lubimy. Wybaczając ich niedoskonałości, gdyż bawi nas to, co mówią oraz jak postępują.  Takie podejście do komedii Fredry uważamy za słuszne, ponieważ tytuł jest swoim zaprzeczeniem, jako że samo życie udaremnia ostatecznie urzeczywistnienie starannie obmyślonej zemsty przez obie strony sporu poprzez splot nieprzewidzianych okoliczności, przynosząc zgodę, miłość oraz dostatek, a więc każdemu to, czego najbardziej potrzebuje.


      W trzydziestym roku istnienia naszej trupy za Aleksandrem Fredro zauważmy dobro tkwiące w humorze, w oczyszczającej mocy śmiechu. Naszą “Zemstą” mamy nadzieję zadowolić tak młodych, którzy jeszcze tego utworu nie znają, jak też wytrawnych teatromanów oraz wspomnianych wyżej pasjonatów Fredrowskiej komedii. Uczmy się od Fredry wady naszych przeciwników obracać w żart, może ich wtedy trochę polubimy, tym bardziej, że to, co zabawne, zbyt groźne zazwyczaj nie jest. Niechże coś z Fredry przeniknie do życia poza sceną.

W imieniu zespołu TWU
Dorota Nowak

 


© 2015 Wodzisławskie Centrum Kultury. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: Marcom Interactive